Menu

Online samtalecafé DU3 Modul 3-4

Start
mandag 14. april
Pris
kr. 0
Lektioner
3
Start 14.04.2025
Periode 14.04.2025 til 14.04.2025
Lektioner 3
Hold nr.: 7119-25
Underviser cand.mag. Andreas Frydensberg Olsen
 
Sted
Lokale
Tid man 17.30 - 20.00
Pris kr. 0
Tid man 17.30 - 20.00

Bliv endnu bedre til at tale dansk

Vil du forbedre dine danske samtalefærdigheder? Så er vores online samtalecafé det perfekte sted for dig!

På Studieskolens onlinekurser kan du blive bedre til at tale dansk hjemmefra, fra dit arbejde - eller lige hvor det passer dig.



At tale dansk spontant i hverdagen kræver øvelse, og vores samtalecafé giver dig netop den mulighed. Her kan du øve dig i at føre samtaler på dansk.

I vores samtalecafé arbejder vi med en række forskellige emner, der er relevante for din dagligdag. Det kunne fx være:



  • mit liv i Danmark vs. mit hjemland


  • mit arbejde






Gennem disse samtaler får du ikke kun mulighed for at forbedre dit ordforråd, men også for at blive mere selvsikker og flydende på dansk.

På kurset er fokus udelukkende på samtale på dansk, lytning og udtale. Du vil få mulighed for at deltage aktivt, lytte til andre og modtage feedback, alt sammen med det formål at hjælpe dig med at blive mere komfortabel med at kommunikere på dansk i forskellige situationer.

Teknikken arbejder for dig

Du behøver ikke være en teknikhaj for at deltage, men din oplevelse af undervisningen bliver bedst, hvis dit webkamera og din mikrofon er af en rimelig kvalitet.

Som onlinekursist deltager du i undervisningen i Zooms virtuelle klasseværelse, hvor du både kan tale med din underviser, række hånden op og arbejde i mindre grupper med de andre kursister.

Andreas Frydensberg Olsen

Andreas anbefaler:
Har du et yndlingssted i København?
”Jeg bor på Amager, og jeg synes området er skønt. Her er der både byliv og natur. Jeg elsker at gå eller cykle en tur på Kalvebod Fælled eller ved Amager Strandpark.
På Amagerbrogade kan man også finde mange sjove butikker og gode kaffebarer, der endnu ikke er overrendte.”

Hvad er din yndlingsmusik?
”Dansk musik er bare det bedste. På mine gåture på Kalvebod Fælled har jeg ofte kunstnere som August Høyen, Eee Gee, Katinka Band eller Coco O i ørerne.
Musik er næsten altid bedst live, og derfor går jeg ofte til koncerter på Københavns mange spillesteder.”

Vis mereVis mindre

Online samtalecafé DU3 Modul 3-4

14. april - 14. april

Tilmeld