Menu

Udtaleværksted DU2 Modul 3-4

Start
tirsdag 15. april
Pris
kr. 0
Lektioner
3
Start 15.04.2025
Periode 15.04.2025 til 15.04.2025
Lektioner 3
Hold nr.: 7105-25
Underviser cand.mag. Dennis Nilsson
 
Sted Valdemarsgade 16
Lokale 202.1
Tid tir 09.00 - 11.35
Pris kr. 0
Tid tir 09.00 - 11.35

Udtale for let øvede

Har du brug for at finpudse din udtale på dansk? Så glæd dig til en intensiv dag med fokus på at hjælpe dig med at få din udtale på plads.

På kurset arbejder vi med forskellige aspekter af udtale, fx prosodi og enkeltlyde.

Vi tilpasser undervisningen til jeres behov og færdigheder og arbejder både individuelt og i grupper. Vi arbejder praktisk og konkret, så I får masser af muligheder for at øve jer i klassen.



Vores mål er klart!

Vi vil hjælpe dig med at blive forstået, når du taler dansk på din arbejdsplads, på dit studie eller med din danske familie og venner.

Vi tager udgangspunkt i et let dansk ordforråd, så du kan føle dig tryg og støttet i din sproglige udvikling.

Dennis Nilsson

Dennis anbefaler:
Hvad er dine yndlingssteder i København?
”Lufthavnen. Det er den mest pålidelige begyndelse på noget sjovt, og så er security altid et fascinerende menneskestudie.
Vesterbro. Hvis man skræller gennem laget af hipstere og andet godtfolk, har Vesterbro mindst et par forsonlige træk. Bliv dog for alt i verden langt væk under Distortion.
For mig er det bedste ved København de grønne områder, de lange, lyse sommerdage og at det er nemt at komme rundt på cykel. Når jeg er her, savner jeg dog variation og udlandet – og flere lange, lyse sommerdage.

For mig er det bedste ved København:

  • Nemt at komme rundt på cykel
  • Grønne områder
  • De lange, lyse sommerdage

Det savner jeg i København:

  • Flere lange, lyse sommerdage
  • Variation
  • Udlandet”

Har du en dansk yndlingsmusiker?
”Nikolaj Nørlund. ’Nye optagelser’ (1997) er stadig ikke overgået som den bedste dansksprogede musikudgivelse nogensinde.

Har du en dansk yndlingsforfatter?
”Frank Lisborg. En skarp observatør af livets indlejrede absurditeter. Han toppede kunstnerisk med ’Øvehæfte 5’ (2006), hvor han satte nye standarder for historiefortælling på dansk.”

Vis mereVis mindre

Udtaleværksted DU2 Modul 3-4

15. april - 15. april

Tilmeld